Zaregistrujte se a získejte spoustu zákaznických výhod!
Tento problém zná ve větší či menší míře téměř každý majitel kočky. Malý tygřík chodí kolem konzervy a hlasitě svým mňoukáním oznamuje, že už se blíží čas krmení. Alespoň z kočičího pohledu. Jakmile ale misku naplníte a položíte ji na zem, hladová kočka se k ní otočí zády. Takové krmivo totiž v žádném případě jíst nebude.
Důvody odmítání potravy jsou stejně rozmanité jako povahy našich sametových tlapek. Potravu, kterou kočka zbožňovala klidně celé roky, může najednou začít odmítat zčistajasna. A to buď dočasně, nebo dokonce navždy. Buďte proto opatrní, když nakupuje větší množství granulí, konzerv a kapsiček do zásoby. Stejně tak může být sázkou do loterie také úplně nové krmivo.
Všimli jste si, že kočka nejí, ale jen pije? Měli byste zpozornět. Důvodů, proč začnou kočky krmivo odmítat, může být spousta. V případě, že zvířeti potrava zásadně nevyhovuje, může to rychle ovlivnit její chuť k jídlu. A postupně tak může být její stav kritický.
Pokud zvíře delší dobu nic nejí (orientačně 24 hodin), buďte na pozoru. Kočce může hrozit jaterní lipidóza – život ohrožující metabolické onemocnění. V takové situaci tedy stav mazlíčka rozhodně nepodceňujte a okamžitě navštivte veterináře. To stejné platí také v případě, kdy máte podezření, že mazlíček například přišel do blízkého kontaktu s něčím, co kočky nesmí jíst, nebo s pokojovými rostlinami jedovatými pro kočky.
V případě, že se kočce bezprostředně po jídle udělá nevolno, zapamatujte si, jaké krmivo jste kočce do misky dali. Chlupáč může takovou potravu totiž chvíli odmítat.
Obecně platí, že kočky jsou často k novému krmivu skeptické. V přírodě můžeme složení jejich potravy snadněji předpokládat. V závislosti na konkrétním regionu je asi 70 % kočičího žaludku zaplněno čerstvě ulovenými myšmi. Zbývajících 30 % je rozděleno mezi ostatní drobné hlodavce, hmyz, ptáky a podobnou kořist.
Jídelníček těchto masožravců tedy není moc pestrý. Novinky v potravě kočka musí vždy zkoumat a zvažovat – vždyť by mohly být „škodlivé“. Pokud mazlíčka od útlého věku nezvykáte na rozmanité krmivo, bude pro vás o to těžší novou potravu do kočičího jídelníčku zařadit. A to i v případě, kdy dané granule
Pokud vaše kočka odmítá stále více jídla, měli byste ji vzít ze všechno nejdříve k veterináři. Ten by měl kočku vyšetřit a případně vyloučit zdravotní problémy. Pokud je mazlíček zdravý, nebo má nařízenou adekvátní léčbu, můžete vyzkoušet různé triky, jak přimět kočku (opět) jíst. A to platí i v situaci, pokud například chcete změnit krmivo.
Nejprve se sami sebe zeptejte, zda už po prvním pokrčení čumáčku nabídnete mazlíčkovi něco nového, nebo zda s vámi kočičí labužník jen vyjednává, jestli byste mu do misky mohli přidat ještě něco lepšího.
Přistihli jste se, že už to vzdáváte? Nechte potravu chvilku odležet a při dalším krmení přidejte kočce do misky k původní dávce část čerstvého krmiva. Obecně je dobré chlupáče krmit častěji a pravidelně – ideálně každých čtyři až šest hodin. Malé porce mohou kočičímu trávení více vyhovovat.
Upozornění: Pokud kočka považuje krmivo za nepoživatelné, nebo se zkrátka necítí dobře, zemřela by před miskou i hlady. Při krmení byste proto měli vždy najít rovnováhu mezi důsledností a zohledněním základních potřeb vašeho chlupáče. A to zejména z hlediska čerstvosti a výběru krmiva.
Hlavním testovacím nástrojem je u každého krmiva kočičí čumáček. Pokud krmivo mazlíčkovi voní, můžete být bez starostí. Pokud ale máte staršího chlupáče, nebo má vaše kočka rýmu, zkuste mokré krmivo trochu ohřát. Vůně tak bude intenzivnější.
Sami ten problém určitě znáte. Když jste nachlazení, zdá se vám, že jídlo nemá žádnou chuť. Stejně tak, pokud má vaše kočka rýmu, nebo se z jiného důvodu cítí nesvá, buďte obezřetní. Právě tento test je totiž rozhodující pro výběr krmiva.
Pokud stará kočka nežere, může být problém v tom, že se jí hůře pohybuje a je pro ni například problematičtější sklánět hlavu. Pomoci proto také může, pokud misku s krmivem umístíte výše. To můžete udělat například tak, že misku umístíte na podložku nebo jinou obrácenou misku. Pořídit můžete také speciální vyvýšenou misku.
Má váš mazlíček citlivý žaludek? Vyvýšenou miskou můžete zabránit zpětnému toku žaludeční kyseliny do jícnu (odborně se tato porucha nazývá reflux). Kromě toho nezapomeňte ani na speciální granule pro citlivé zažívání .
Vyzkoušet můžete také trik s ospalým mazlíčkem. Kočce, která je ideálně ještě v polospánku, přidržte misku s krmivem pod čumáčkem. Povzbudíte tak její okamžitou chuť k jídlu. Tuto techniku můžete vyzkoušet zejména u nemocných a velmi starých mazlíčků nebo koček trpících stařeckou demencí. Musíte být ale opravdu citliví. Chlupáče ze spánku rozhodně nebuďte a ani jí krmivem neobtěžujte. U kočičích seniorů je nejlepším řešením tekutá strava pro kočky – tedy konzervy a kapsičky .
U této techniky využijte okamžiku ospalosti. Vyhnete se tak dlouhému dumání nad tím, zda krmivo kočce zavoní, nebo nad ním ohrne nos. Nikdy však mazlíčka do krmiva nenuťte. Kvůli přílišnému nátlaku nebude kočka krmivo chtít a může k vám ztratit i důvěru.
Pokud chcete podpořit chuť krmiva, můžete do něj přidat kvasnicové vločky, husí sádlo nebo několik namletých pamlsků. Zkrátka to, co mají kočky rády. To může apatickou kočku, co nejí, k chuti jídlu povzbudit.
Kromě toho vám tyto triky také usnadní změnu krmiva. Může také pomoci, když budete zpočátku přimíchávat velmi malé množství nového krmiva do toho původního. Jinak můžete začít řešit problém s tím, že kočka nežere a hubne. V takovém případě se zaměřte také na nabídku speciálních výživových granulí pro kočky na přibrání váhy. A pokud řešíte opačný problém, zaměřte se na výběr granulí pro kočky s nadváhou .
Vždy ale dbejte zejména na to, abyste nové krmivo měnili opravdu velmi pomalu. Citlivý čumáček kočky si tak na změnu postupně zvykne.
Přejeme vám hodně štěstí při povzbuzování vaší kočky k tomu, aby znovu dostala chuť k jídlu. A v případě pochybností přejeme také pevné nervy, abyste ustáli vyjednání vašeho malého labužníka.
Zajímá vás, jak změnit kočce krmivo, jak na správnou vyživu, nebo jak pečovat o srst chlupáčů? Přečtěte si další články v našem magazínu