Kočičí blechy: Co dělat, když kočku vše svědí?

Každý, kdo měl s blechami co do činění, ví, jak otravný může být tento (krev sající) hmyz. Napadení blechou kočičí je opravdu nepříjemné, a to nejen pro chlupáče, ale i pro páníčky. Většina majitelů je znechucena jen pouhým pomyšlením na tyto parazity. Aby se blecha nakrmila, může pokousat nejen kočku, ale i člověka. Může vás proto pěkně potrápit – štípance od blechy totiž opravdu svědí. Pamatujte také, že tento parazit vás může i nakazit.

Blecha kočičí (Ctenocephalides felis)

Blecha kočičí měří jen několik milimetrů, její nohy jsou ovšem jako pružiny. Pomocí nich se dostává ke svému hostitelskému zvířeti. Nemusí to být ale nutně kočka. Název „blecha kočičí“ je trochu zavádějící. Častými hostiteli jsou totiž také psi. Blecha ale může kousnout i vás.

Pokud tedy přemýšlíte, zda jdou kočičí blechy na člověka, moc vás neuklidníme. V případě, že je blecha hladová a nemůže najít „vhodného“ hostitele, saje krev i lidem v bezprostřední blízkosti. Často to bývá majitel domácího zvířete. Jakmile parazit najde svého hostitele, nebude dlouho čekat, než si dopřeje své první jídlo (krev). Blecha se svými ústy zabodne do kůže kočky a saje, dokud se nenasytí.

Samička blechy klade vajíčka do srsti kočky. Ta následně odpadávají ze zvířete do okolního prostředí, kde se vyvíjejí larvy blech – z nich pak vyrostou dospělí jedinci. Tento vývojový cyklus trvá přibližně 3 až 4 týdny.

Pokud žijí kočičí blechy v domácnosti, mohou klást vajíčka a rozmnožovat se i v zimě. Vývojový cyklus ostatních druhů blech je srovnatelný – doba od nakladení vajíček po dospělou blechu trvá také přibližně měsíc. Mějte se proto vždy na pozoru, některé z nich (v rozporu se svou „specializací“) občas napadají i kočku.

Víte, že blechy mohou způsobit nejen svědivé kousnutí, ale i větší škody? Tito paraziti jsou přenašeči tasemnice psí – střevního parazita. Blechy kočičí ovšem mohou přenášet i další nemoci. Při velmi silném napadení může u postiženého hostitelského zvířete dokonce dojít i k anémii.

Jak poznat, že má kočka blechy?

Blechy u koček poznáte tak, že se mazlíček začne nadměrně škrábat. V případě silného napadení se mohou objevit i další příznaky, jako je například vypadávání srsti a lokální zánět kůže. Škrábání ale celkový stav zhoršuje. V extrémních případech může mít kočka postiženou dokonce téměř celou kůži. Pokud odhrnete chlupy a zadíváte se pozorně, můžete blechy spatřit i pouhým okem.

Pokud chcete zjistit, zda má zvíře blechy, udělejte jednoduchý test. Potřebujete pouze trochu vody, kapesník a speciální hřeben na blechy. Pak už jen stačí přejet hřebenem po srsti vaší kočky. U postižených zvířat se na jeho obzvláště úzkých hrotech shromažďují malé černé drobky. Ty položte na kapesník a navlhčete trochou vody. Pokud zčervenají, můžete si být jisti, že se jedná o bleší trus. Někdy můžete dokonce vidět i dospělé blechy, které z hřebenu vyskakují.

Pozor! Blechami se mohou nakazit i kočky žijící v bytech. Bleší vajíčka nebo larvy si totiž můžete přinést do bytu například na oblečení či botách.

Jak zbavit kočku blech?

Pokud zjistíte, že má kočka blechy, měli byste jednat opravdu rychle a mazlíčka ošetřit vhodnými antiparazitními přípravky. Tito malí paraziti se totiž velmi rychle množí a začnou chlupáče skutečně trápit. Ze všeho nejdříve tedy zvířeti aplikujte například spot-on, nebo použijte šampon na blechy pro kočky. Veterinář může předepsat také speciální tablety. V každém případě ale sáhněte po přípravku, co odpuzuje blechy. Tím proces odblešení ale nekončí.

V prostředí vašeho domácího mazlíčka se to totiž stále hemží larvami a vajíčky. Jak už jsme zmínili výše, ty jednoduše spadnou na zem, kde se opět vyvinou v dospělé jedince sající krev. V tomto stádiu se pak budou schopni dále rozmnožovat. Jak zlikvidovat blechy doma? Celý byt byste měli důkladně ošetřit dezinfekčními přípravky a insekticidy.

Vše důkladně vyčistěte. Všechny textilie, které můžete prát, vyperte při nejvyšších možných teplotách – nejlépe na 90 °C. To, co nelze vyprat, například koberec, byste měli ošetřit speciálním sprejem nebo mlhovinou. Při použití těchto přípravků mějte na paměti, že účinné látky se rozptylují v místnostech a na nábytek dopadají shora. Povrch pod nimi tak zůstává nedotčený. Například pod pohovkou nebo stolem byste proto měli také vše vyčistit pomocí spreje.

Chcete-li účinně bojovat proti blechám, musíte opravdu důkladně uklidit celou domácnost. To je to jediné, co na kočičí blechy funguje. V opačném případě riskujete, že se paraziti opět rozmnoží. Pokud v domácnosti žijí těhotné ženy nebo děti, buďte extrémně opatrní. A v případě, že si stále nejste jistí vhodným ošetřením, obraťte se na veterinárního lékaře.

Jak předcházet blechám u koček?

Určitě byste sebe i svou kočku rádi ušetřili časově náročného postupu při odstraňování blech, svědivých kousnutí a rizik přenosu infekčních onemocnění. Právě z těchto důvodů je vhodné kočku pravidelně chránit vhodnými přípravky. Na trhu najdete například spot-ony, které kočce jednoduše nakapete na srst, nebo různé repelentní obojky. Nebojte se, ruku v ruce s dobrou hygienou domácnosti můžete blechám účinně předejít.

Mohlo by vás také zajímat:


Kočičí blechy: Co dělat, když kočku vše svědí?