Zaregistrujte se a získejte spoustu zákaznických výhod!
Kočky mají – zejména v zimě – rády teplo stejně jako my. Zatímco některé kočky proto zůstávají v chladném období rády doma, jiné odvážně vyráží na své obvyklé venkovní výpravy. Máme pro vás několik cenných tipů, jak na to, aby si kočka venku v zimě své výpravy užila, ale také, jak pečovat o kočku v bytě.
Z koček, které jsou zvyklé na pravidelný přístup ven a rády chodí na obchůzky, se v zimě mohou stát opravdoví gaučáci.
Venkovní kočky jsou na chladné počasí a sníh dobře připravené, mají totiž teplou zimní srst. I přesto někdy rády dají přednost teplu a útulnému prostředí vašeho domova. V takovém případě je zcela normální, když vaše kočka venku v zimě tráví méně času, nebo nechodí na obchůzky vůbec. A vy byste ji k tomu neměli nikdy nutit. Pamatujte ale, že pokud kočka v zimě tráví celý den uvnitř, může jí chybět pestrost, kterou by normálně získala v přírodě. Je proto závislá na vás a zábavě, kterou jí připravíte.
Pokud vaše kočka nechce jít ven, určitě bude ráda sledovat dění na ulici zevnitř. Aby se cítila pohodlně, zkuste jí uklidit okenní parapety. Bude tak mít dostatek místa k sezení a pozorování okolí. Na širší parapet můžete přidat například polštářek nebo deku, díky které se bude kočka cítit opravdu královsky.<
Každodenní aktivity vaší kočky je třeba do harmonogramu zařadit také v zimě. Mazlíčka můžete zabavit různými hračkami, jako jsou rybářské udice pro kočky, míčky nebo interaktivní hračky. Nebo má váš tygřík raději škrabadla? Pak je rychle sestavte a zábava může začít!
Ačkoliv může vypadat legračně, když se kotě brodí sněhem, raději na tuto aktivitu zapomeňte. Tříměsíční nebo čtyřměsíční kotě v zimě venku není připraveno na to, aby se popralo s nízkými teplotami, mokrem a mrazem. Koťata totiž ještě nemají hřejivou podsadu. Sníh se na jejich huňatém, tenkém kožíšku neusazuje. Místo toho se rychle vsákne a kočičím mláďatům by mohla být opravdu zima. Pokud chcete, můžete nechat kotě chvilku prozkoumat zimní krajinu, pak ho ale rychle vraťte zpátky do tepla.
Stejně opatrní byste měli být u koček, které žijí trvale v bytě. Pokud tedy přemýšlíte nad tím, zda přežije domácí kočka venku v zimě, rovnou na to zapomeňte. Domácí kočky nemají tak hustou srst jako venkovní kočky, a proto by zimní měsíce nemusely zvládnout.
Některé kočky se v chladném vydávají ven a rády prozkoumávají své území. V žádném případě se ale nesnažte přijít na to, jak udržet kočku na zahradě. I vy určitě raději trávíte mrazivé počasí doma než venku. Čas od času se proto podívejte, zda mazlíček nestojí za dveřmi. Tím vám totiž tygřík dává najevo, že chce jít zpátky do tepla.
Pokud pracujete mimo domov, nebo jen zkrátka nebýváte celý den doma, můžete na dveře nainstalovat dvířka pro kočku. V nabídce najdete různé typy dvířek. Bez problému si proto vyberete ten, který vám bude nejvíce vyhovovat. Díky tomu bude moci kočka volně procházet dovnitř a ven, kdykoliv se jí zachce. Dbejte ovšem na zavírání kočky na noc v teple. A zvlášť v případě, kdy jsou venku opravdové mrazy.
Pokud nevíte, jak přestěhovat venkovní kočku domů, nebo pokud nemůžete, či nechcete instalovat dvířka pro kočky, můžete svému tygříkovi zajistit pohodlí i venku. Zejména v noci totiž bývá opravdu chladno a kočka zkrátka potřebuje úkryt, ve kterém jí bude teplo. Poradíme vám, jak chovat kočku venku.
Zateplená bouda pro kočky zajistí v zimě velmi dobrou ochranu. Musíte ji však vybavit slámou, teplými dekami a polystyrenem. Díky tomu bude kočka opravdu v teple. Boudu byste měli umístit na vyvýšený povrch. Zabráníte tak chladu a mokru, které by se mohli do úkrytu dostat ze země. Kromě toho by měl mít domek šikmou střechu, aby na ní nezůstával déšť a sníh. Pomocí polystyrenových desek mezi stěnami zase perfektně odizolujete boudu od chladu. Venkovní kočka v zimě tak bude opravdu v teple. Abyste zabránili průvanu, můžete uvnitř boudy vybudovat chodbičku. Vchod nezapomeňte zakrýt látkou nebo tenkou dekou. Dovnitř se tak dostane kočka, ale studený vzduch ne.
Kromě toho by měla mít kočka k dispozici vždy vodu a krmivo. Dbejte na to, aby voda nezamrzla. Nepoužívejte kovové misky, mohou být totiž velmi studené a v nejhorším případě by se k nim kočce mohl přilepit jazyk. Doporučujeme používat keramické misky a speciální vyhřívané podložky, díky kterým krmivo a voda jen tak nezamrznou. Pod misky můžete také umístit lahve s horkou vodou a polštáře, díky kterým se voda tak rychle neochladí a kočka ji bude mít k dispozici déle. Díky těmto tipům budete vědět, jak se starat o venkovní kočku v zimě.
V zimě můžete kočkám dopřát o něco více krmiva. Pro mazlíčka je totiž důležitým hřejivým faktorem nejen zimní srst, ale také silnější vrstva tuku. Tuk totiž udržuje kočku v teple. Pro venkovní kočky, které se v zimě rádi prodírají sněhem, je tuk navíc nezbytný pro přežití. V chladném období proto můžete porce krmiva trochu zvýšit. Příliš to ale nepřehánějte. A čím krmit kočku, aby přibrala? Vyberte jí kvalitní krmivo.
Pozorovat padající sněhové vločky z interiéru, nebo prozkoumávat zimní krajinu vlastními tlapkami? Každé kočce vyhovuje něco jiného. S našimi tipy můžete zajistit ty nejlepší podmínky i vašemu tygříkovi. Pamatujte vždy na to, aby mohla kočka rozvíjet svůj přirozený instinkt a aby se venkovní kočka v zimě mohla kdykoliv uchýlit do teplého úkrytu.