Zaregistrujte se a získejte spoustu zákaznických výhod!
Dřímající kočky v poledním horku jsou oblíbeným motivem pohlednic ze Španělska či Itálie. Právě to však může každého milovníka koček snadno zmást. Ačkoliv tato zvířata původně pocházejí z pouštních oblastí a milují teplé počasí, mohou pro ně být letní teploty nad 30 °C rizikové.
Kočky mají na těle pouze několik potních žláz. Najdete je na rtech, řitním otvoru, mléčné žláze a polštářcích tlapek. Z toho důvodu si nemohou samy ochlazovat tělo. Přestože si mnohé kočky při vysokých teplotách častěji olizují srst, aby se ochladily, je toto řešení spíše krátkodobé. A právě proto byste přípravy na léto rozhodně neměli podceňovat. Správným přístupem totiž můžete svým mazlíčkům období horka usnadnit a zajistit jim správnou péči.
Pokud máte venkovní kočku, bude pravděpodobně během horkých letních dnů vyhledávat chladné místo. Kritické bývá zejména poledne. Vždy se proto ujistěte, že má kočka venku čerstvou pitnou vodu. Tu můžete umístit do klasické misky nebo speciálního pítka pro kočky. Uvidíte, co bude kočce nejvíce vyhovovat. Na pitný režim kočky rozhodně nezapomínejte. V případě nouze by totiž mazlíček musel vyhledávat různé napáječky nebo jiné zdroje vody.
Nebezpečí, které číhá i na vaši kočku – úžeh
I když je tělo vaší kočky pokryto srstí, může se spálit. A to hlavně ve chvílích, kdy tráví kočka příliš dlouhou dobu na slunci. Tento stav bývá pro kočku hodně nepříjemný. Kromě toho může spálení vyvolat i rakovinu kůže – stejně jako u lidí.
Obzvláště náchylné jsou uši a nosní hřbet. Pokud budete mít štěstí a vaše kočka vám to dovolí, můžete zkusit na uši opatrně nanést neparfémovaný opalovací krém. Díky tomu do jisté míry ochráníte tuto citlivou část těla. Obzvláště náchylné jsou kočky s velmi světlou srstí, jako jsou například bílé siamské kočky. Z toho důvodu byste je proto neměli nechávat přes poledne venku.
Pokud máte kočku doma, měli byste dbát na několik zásad. V místnostech totiž může být opravdu horko. Máme pro vás pár tipů, jak byt ochladit:
Chladné místo
Je důležité, aby měla vaše kočka k dispozici chladnější místo, kam se může schovat. Mezi mazlíčky jsou oblíbené chladné dlaždice v koupelně nebo například sklep. Jestliže bydlíte v podkrovním bytě, měli byste mít přes den zatažené žaluzie, aby se byt příliš nezahříval.
Dbejte také to, aby měla vaše kočka dostatek volného prostoru na pohyb. Díky tomu si bude moci najít místo, kde jí bude příjemně. Pokud máte v bytě velké horko, zkuste kočku lehce potřít vlhkým hadříkem, nebo ji namočte tlapky do studenější vody. Tím můžete efektivně snížit tělesnou teplotu kočky.
Pitný režim
Stejně jako lidé potřebují i zvířata v horkých dnech doplňovat tekutiny. Rozmístěte proto po domě několik misek s vodou a pravidelně je doplňujte čerstvou vodou z vodovodu. Můžete vyzkoušet různé typy pítek – to je osvědčený způsob, jak donutit kočku pít. Oblíbená je například fontána na vodu pro kočky.
Pokud budete delší dobu pryč, můžete také naplnit umyvadlo v koupelně trochou vody. Dbejte však na to, aby se váš mazlíček ve vodě nezranil, nebo do ni nesklouzl. Rozhodně ale nezkoušejte, jak dlouho vydrží kočka bez vody. Pokud například odjedete na dovolenou, požádejte někoho blízkého, aby se o chlupáče postaral.
Čerstvé krmivo
V horkých dnech, kdy teploty šplhají opravdu vysoko, není chuť k jídlu u našich čtyřnohých přátel zpravidla příliš velká. Zkuste proto mazlíčkovi nabízet menší porce po celý den. Pokud ale kočka nežere a nepije, zajděte raději k veterináři.
Pokud kočce podáváte mokré krmivo, měli byste dbát na to, aby bylo stále čerstvé. V případě, že byste konzervy a kapsičky nechali v místnosti delší dobu, začalo by krmivo lákat například mouchy, které by do misky mohly naklást vajíčka. Pamatujte také na to, že se mokré krmivo velmi rychle kazí. A to může vést k žaludečním problémům vašeho mazlíčka.
I když se zdá, že je lednice vhodným místem pro skladování krmiva, buďte při podávání žrádla opatrní a kočce studené krmivo nepodávejte. Mohlo by totiž podráždit citlivý žaludek vašeho chlupáče.
Vyhněte se otevřeným oknům
Máte v horkých dnech rádi příjemný chladný vánek? Buďte na pozoru. Pro vaši kočku se totiž může rychle stát nebezpečným. Pootevřená okna totiž mohou chlupáče lákat k výpravě nebo útěku, v důsledku čehož pak kočka může utrpět vážné pohmožděniny nebo jiná zranění. Nikdy proto nenechávejte otevřená okna bez dozoru. A pokud chcete být klidnější, můžete na ně pořídit například speciální sítě do oken.
Klimatizace a ventilátory zase mohou vyvolat nachlazení a zánět spojivek. Ventilátory ale mohou skrývat i další nebezpečí. Pokud máte doma zvědavce, může si snadno způsobit i zranění.
Péče o srst
Péče o kočku – a zejména péče o srst – zabere nějaký čas. A to zejména u chlupáčů s dlouhou srstí, jako jsou například mainské mývalí kočky nebo perské kočky. Právě tyto rasy ale v létě hodně trpí, jejich srst se totiž zahřívá. Kvůli vysokým teplotám pak ztrácejí více chlupů. Z toho důvodu byste o srst pravidelně pečovat kvalitními hřebeny a kartáči. Pomůžete tak mazlíčkovi zbavit se línajících chlupů.
Kočičí tráva
Kočky se ochlazují olizováním srsti. Z toho důvodu je důležité nabízet (zejména dlouhosrstým) kočkám trávu. Ta pomáhá chlupáčům vyloučit spolykané chlupy a předcházet tak zažívacím problémům.
Nejextrémnější reakcí na přílišné slunění je úpal. Ten obvykle poznáte tak, že je zvíře neklidné. Zrychlený srdeční tep nebo zrychlené dýchání mazlíčkům totiž nedovolí odpočívat. Obvykle mají chlupáči také tmavě červené dásně a tělesná teplota kočky stoupá nad 39 stupňů.
Kočka se snaží ochladit tím, že dýchá jako pes. Pokud jste si mírného zadýchávání nevšimli, měli byste zpozornět, pokud vaše kočka leží na břiše a působí apaticky. Může se také začít třást – a to navzdory vysokým teplotám. V takovém případě ihned vyhledejte veterináře. Při přepravě ji zabalte do vlhké látky a dejte ji opatrně do přepravního boxu, aby se alespoň trochu ochladila.
Cestování v létě může být často problematické. Nejlepším časem, kdy můžete s čtyřnohými mazlíčky cestovat (a to jak autem, tak například vlakem), je brzy ráno nebo naopak večer. Pomoci může také zabudovaná klimatizace.
Okna ale otevírejte pouze v případě nouze. Průvan – podobně jako u klimatizace v domácnosti – může způsobit nepříjemné onemocnění mazlíčka. V žádném případě také nenechávejte kočku v autě samotnou. Pamatujte, že na stoupajícím slunci teplota v autě velmi rychle stoupá, což by mohlo způsobit kolaps krevního oběhu vašeho zvířete.