Kočku byste měli odčervovat ze dvou důvodů: ochráníte ji před parazity a s tím spojenými problémy. Je to ale dobré i pro vaše zdraví. Mnoho parazitů se totiž může přenést z mazlíčků i na člověka – a mnohdy mohou být i nebezpeční. Patří mezi ně například škrkavky a tasemnice. Pokud máte doma kočku, měli byste dbát na prevenci. Extrémně důležité je to v domácnostech s dětmi, staršími lidmi, těhotnými ženami a lidmi s oslabeným imunitním systémem. Jak často na odčervování kočky? A kdy ho lze můžete vynechat? To se dozvíte v našem článku.
Rozpoznat, že má vaše kočka parazity, není snadné. Červi jsou vylučováni trusem pouze ve velmi vzácných a obvykle závažných případech. A někteří jsou tak malí, že je pouhým okem sotva uvidíte. Ačkoliv infikované kočky pravidelně vylučují vajíčka parazitů, bez mikroskopu to není možné zjistit.
Existuje ale několik příznaků, díky kterým můžete poznat, že může být kočka napadená červy. Patří mezi ně opakované průjmy, úbytek hmotnosti a nafouklé břicho. Pamatujte ale, že u některých koček tyto příznaky mohou být vidět, ale také nemusí. Často si toho na zvířatech ani nevšimnete. Neměli byste proto zapomínat na pravidelné vyšetření trusu, ale i odčervování. A to i u koček, které příznaky nemají.
Mnoho majitelů se obává zbytečného zatěžování organismu své kočky kvůli odčervení. Je vhodné se vyhnout příliš častému odčervování, aby se paraziti nestali rezistentní vůči přípravkům na odčervení koček.
Z toho důvodu odborníci doporučují pravidelné vyšetřování exkrementů. Jak na to? Nejprve je nutné odebrat malé množství kočičího trusu, které následně odevzdáte veterinárnímu lékaři. Ten vzorek vyšetří mikroskopem, nebo ho předá do specializované laboratoře.
Pokud ve výkalech najdou vajíčka červů, má vaše kočka parazity. V takovém případě je nutné pustit se do odčervování koček. Pokud při vyšetření žádná vajíčka nenajdou, není to bohužel záruka, že vaše kočka není nakažená. Spousta parazitů neklade vajíčka pravidelně. Je tedy možné, že vaše kočka v daném mezidobí vajíčka sice nevylučuje – přesto červy má. Existuje ale jednoduchý způsob, jak zvýšit spolehlivost vyšetření. Trus byste měli sbírat alespoň tři dny. Tímto způsobem odhalíte s větší pravděpodobností parazity, kteří nekladou vajíčka tak často.
Vzhledem k nejistotě při vyšetřování trusu může mít v některých případech smysl i přímé odčervení koťat i koček. Toto rozhodnutí byste měli učinit po poradě se svým veterinárním lékařem.
Po podání léků na odčervení koček je vhodné nechat provést kontrolní vyšetření trusu. Díky tomu zjistíte, zda byla léčba úspěšná.
To, jak často podávat odčervovací přípravky, je individuální. Důležitou roli hraje například to, zda mazlíček žije venku. V takovém případě existuje větší pravděpodobnost, že uloví infikovanou myš. Vždy byste měli vzít v úvahu také věk a stravu kočky.
Pokud chlupáč přichází do styku s dalšími kočkami (například v chovné stanici), zvyšuje se tím riziko nákazy. Kočka žijící v bytě je naopak ohrožena v menší míře.
Zvážit byste měli také to, jaké osoby přicházejí do styku s vaší kočkou. Zvláště opatrní musí být lidé s oslabeným imunitním systémem, rodiny s dětmi, starší lidé a těhotné ženy. Pokud s lidmi v takové domácnosti žijete, měli byste kočku odčervovat častěji a také častěji vyšetřovat její trus.
V závislosti na riziku byste měli stanovit intervaly, v jakých budete zvíře odčervovat. U mazlíčků s nejnižším rizikem nákazy stačí, když je necháte vyšetřit jednou až dvakrát ročně a případně je odčervíte vhodným přípravkem – oblíbené jsou například odčervovací pasty pro kočky nebo odčervovací tablety pro kočky.
Pokud je riziko vysoké, měli byste vyšetřovat trus a odčervovat kočku každé čtyři týdny. To se na první pohled může zdát jako příliš. Bohužel však v současné době neexistují přípravky, které by spolehlivě a dlouhodobě zabránily napadení červy. Jedinou možností je proto rychlé ošetření.
Po odčervovací kúře je kočka bez parazitů. Ihned poté se však může znovu nakazit. A stačí pouhé čtyři týdny od pozření infekčních vajíček nebo larev, aby kočka opět přenášela dospělé červy. Tento krátký cyklus je známý i u parazitů, kteří jsou nebezpeční pro člověka. V extrémních případech může vás čtyřnohý přítel znovu vylučovat infekční vajíčka. A to již necelý měsíc po posledním odčervení. To vysvětluje, proč dávají tyto velmi krátké intervaly u rizikových skupin smysl.
Každý majitel kočky se samozřejmě musí sám rozhodnout, jakému riziku se může a chce vystavit. Pokud si nejste jistí, poraďte se s veterinárním lékařem.
Například v Německu jsou odčervovací přípravky vázané na lékařský předpis. Jsou proto k dostání pouze u veterináře. K odčervení kočky jsou oblíbené například tablety, pasty nebo spot-ony.
Často se uvádějí i různé další možnosti odčervení prostřednictvím domácích prostředků. Účinnost těchto metod ale nebyla vědecky prokázána – a proto je sporná. Určitě však existuje několik dobrých způsobů, jak posílit zdraví střev vaší kočky. A tím i její odolnost proti infekcím.
Kromě výše uvedených preventivních opatření můžete udělat také spoustu věcí, abyste ochránili vaše zdraví. Myslete proto na dobrou hygienu. Dbejte na důkladnou údržbu kočičí toalety a pelíšku.
Riziko infekce snižuje také pravidelné mytí rukou. Malé děti ještě často neznají hygienické návyky. Při manipulaci se zvířaty na ně proto dohlížejte a zabraňte jim, aby si po kontaktu s mazlíčky strkaly prsty do úst.
Při odčervování koček platí jednoduché pravidlo. Odčervujte tak často, jak je potřeba. Ale ne příliš často – vyhněte se zbytečnému odčervování. Přesto je nutné pravidelně kontrolovat trus a v případě potřeby mazlíčka odčervit. Ochráníte tak zvíře před závaznějšími onemocněními. A to je samozřejmě důležité i pro vaše zdraví.
Na základě individuálních rizik vám veterinář doporučí, v jakých intervalech je vhodné vyšetřovat exkrementy a kočku odčervovat.