Zaregistrujte se a získejte spoustu zákaznických výhod!
Při výchově kočky jsou nutné především dvě věci – empatie a takt. V první řadě ale potřebujete mít i odpovídající základní znalosti. Kromě toho byste měli znát také specifické vlastnosti plemene. Potřebné informace můžete získat z odborných knih nebo kompetentních webových stránek. Sepsali jsme pro vás 7 tipů, kterým byste se výcviku kočky měli rozhodně vyhnout.
Respektování přirozených vlastností a chování své kočky je opravdu důležité. Jen tak budete schopni se do malé chlupaté koule vcítit a vybudovat si k ní důvěru. Pro většinu lidí je kočičí společnost velmi obohacující. Věříme, že pokud budete dodržovat několik pravidel, určitě si vytvoříte nádherné přátelství.
Ačkoliv by to mělo být samozřejmostí, je bohužel nutné tento bod znovu a znovu zdůrazňovat. Fyzické násilí, tresty a kárání jsou absolutně – a bez výjimky – nepřípustné. A to bez ohledu na to, jaké plemeno kočky chováte. Tento zákaz platí obecně při jednání se zvířaty.
Uvazování, kopání, strkání, bití nebo dokonce úmyslné způsobování bolesti spadají pod trestné činy týrání zvířat. Tímto chováním také zničíte důvěru, které ve vás zvíře mělo. Prohloubí se také problematické chování – například močení na nevhodná místa.
Vnímejte svou kočku jako jedince, kterého můžete hravě něco nového naučit. Nikdy jí ale nic nevnucujte proti její vůli. Mohli byste se setkat s náhlou agresivitou kočky – takové chování je často důsledkem velkého stresu a strachu.
První otázka, kterou si při pořizování kočky pravděpodobně položíte, bude: „Jaký je nejrychlejší způsob, jak na výchovu kočky?“ Je to docela jednoduché. Nabídněte mazlíčkovi toaletu s pohodlným přístupem a vhodným stelivem – oblíbená je například hrudkující podestýlka. Kočičí toaletu umístěte na klidné místo, daleko od misek s krmivem a vodou. Nezapomeňte také toaletu alespoň jednou denně vyčistit od trusu.
Někteří lidé namáčejí mazlíčkům čumák do vlastních výkalů nebo moči. A myslí si, že tato forma trestu funguje. Tím ale ničeho nedosáhnete. Naopak jen zvýšíte úroveň stresu a nepohodlí zvířete, ale narušíte také vzájemnou důvěru.
Vždy je důležité analyzovat příčiny nevhodného chování. Zdravá kočka totiž používá toaletu sama od sebe. Pokud to nedělá a vykonává svou potřebu vedle steliva nebo na jiném místě, snaží se vám tím něco sdělit a upozornit vás na problém. Toto chování může mít různé příčiny:
Kočky jsou velmi citlivá zvířata. Změny v jejich známém prostředí, jako je například nový přírůstek do rodiny, pořízení dalších domácích zvířat či stěhování – to vše může u koček vyvolat stres. V důsledku toho mohou reagovat močením nebo kálením. Pamatujte, že dokonce i změna pracovního rozvrhu páníčků či nový kus nábytku může u velmi citlivých zvířat způsobit stres.
Jednu věc byste měli vědět – kočka nikdy nedělá nic proto, že by byla zlomyslná a chtěla se vám pomstít, nebo vás rozčílit. Zášť, hněv a pomsta jsou výhradně lidské vlastnosti. Pokud se vaše kočka chová abnormálně, cítí se z nějakého důvodu nepříjemně. Vaším úkolem je proto tyto problémy rozpoznat a hledat způsoby, jak je odstranit. Proto svou zvíře netrestejte, ale snažte se mu pomoct. Zkuste zkrátka zjistit, co kočka potřebuje.
Kočičí sluch je asi třikrát citlivější než lidský. Hluk, hlasitá hudba a nadávky proto pro vaši kočku znějí mnohem hlasitěji a mohou ji dokonce způsobit i bolest. A to může u kočky rychle vyvolat stres.
Vyvarujte se proto příliš hlasitých zvuků a nikdy na mazlíčka nekřičte. Nebude totiž schopen pochopit váš výbuch emocí. Pravděpodobně se lekne – nikdy ale nepochopí, o čem mluvíte. Zvíře může mít z takových situací i strach. A to může být pak jeden z důvodů, proč kočka syčí.
Toto chování je běžné u koček, které instinktivně vědí, kde mají svá koťata chytit. V případě lidí ale toto chování v chovu domácích zvířat rozhodně nemá své místo. Kočce byste totiž mohli poranit svaly či pojivové tkáně.
Lepším způsobem je položit ruku pod hrudní koš kočky a druhou rukou podepřít zadní část těla. Tato poloha nošení je bezpečná a pro kočku není nepříjemná.
Výcvik kočky vyžaduje notnou dávku trpělivosti. Neočekávejte ale příliš. Stanovte sobě i své kočce realistické cíle a učte ji požadovanému chování po menších krůčcích. Dávejte ale pozor, abyste nezasahovali do přirozeného chování mazlíčka. Kočku například nemůžete naučit, aby neškrábala pohovku, pokud ji nenabídnete vhodnou alternativu – například sisalové škrabadlo.
Buďte neoblomní, jednejte ale s citem. Dejte kočce čas, který potřebuje, aby si na vaše pravidla zvykla. Může vaše kočka spát v posteli? Uvědomte si, že pokud to kočce povolíte, bude to vyžadovat pokaždé. A to i ve chvíli, kdy nebudete mít náladu na přítomnost mazlíčka ve vaší posteli. Lepším řešením je proto pořídit chlupáčovi pohodlný pelíšek.
Kočce byste nikdy neměli bránit v jejím přirozeném chování. Škrábání a kousání je také součástí přirozenosti zdravé kočky. Své drápky si udržuje jejich broušením. Nabídněte proto mazlíčkovi škrabadla a kočičí stromy, na které může šplhat. A to platí hlavně pro chov kočky v bytě. Ten se totiž v určitých aspektech liší od způsobu, jak se starat o venkovní kočku. Na zahradě mají zvířata více možností, jak se vyřádit. Uvnitř musíte kočce potřebné doplňky pořídit. Myslete také na to, že péče o perskou kočku se bude lišit od chovu bengálské. Při výbavě domácnosti byste proto měli vzít v úvahu plemeno kočky.
Možná vás překvapí, že mnoho mazlíčků reaguje na hlazení břicha kousáním. Za toto chování kočku netrestejte, ale vyslovte jasné NE – pokud bude příliš drsná. Pokud vám ale kočka ukáže své nechráněné břicho, važte si toho. Je to totiž jeden z největších projevů důvěry, který vám může dát. Oceňte to a dokažte jí, že je správné, že vám důvěřuje.
Nepříjemné značkování je také součástí kočičí povahy. Značkování kocourů obvykle zabráníte včasnou kastrací před dosažením pohlavní dospělosti – tedy ve věku šesti až osmi měsíců. V každém případě je nejlepší poradit se s veterinářem. Ten vám poradí s každým dotazem ohledně toho, jak chovat kočku.
Vaše kočka potřebuje ke krmení klidné místo – a navíc co nejdále od toalety. Také misku s vodou byste měli vždy umístit v určité vzdálenosti od granulí či konzervy. Řadě koček totiž nevyhovuje mít umístěnou vodu hned vedle krmiva.
Pamatujte, že pokud kočka jí, měli byste ji nechat v klidu. Máte více mazlíčků? Pořiďte každému z nich vlastní misku na krmivo. Ve chvílích, kdy si na sebe zvířata zvykají, někdy může pomoci nechat kočky jíst z jedné misky. Může to mít pozitivní vliv na sociální chování. Vyvarujte se ale záměrného odebírání krmiva. To je opravdu nevhodné a nikdy se nesmí používat jako trest.