Bezoár u koček: Jak se vyhnout tvorbě kuliček z chlupů?

Každý majitel kočky ví, že se chlupatí mazlíčci rádi čistí sami. Regurgitace kuliček z chlupů je však dráždivá a nepříjemná. A to jak pro vás, tak pro vaši kočku. Přesto je celý proces velmi důležitý. V tomto článku vám vysvětlíme, co se děje v těle vašeho tygříka a jak mu pomoci.

Kuličky z chlupů, známé také jako trichobezoáry, jsou častým kočičím problémem. Kromě koček se tento problém ale týká také dalších domácích zvířat, která si sama upravují srst, jako jsou králíci nebo fretky.

Spolknuté chlupy zvířata často vyzvrací, což může vést k vážným zdravotním problémům. Vyzkoušet proto můžete tyto jednoduché kroky, kterými svým domácím mazlíčkům pomůžete od konzumace velkého množství chlupů.

Přemýšlíte, jak zabránit vzniku bezoáru u koček, nebo co dělat, když kočka zvrací chlupy? Poradíme vám.

Proč mohou být kuličky z chlupů skutečným problémem?

Kočky si drsným jazykem česají srst a odstraňují tak odumřelé a uvolněné chlupy. To stejné platí i u králíků a fretek, kteří při péči o srst zachytávají také velké množství chlupů. Tyto chlupy ale zvířata v žaludku nedokážou strávit.

Ačkoliv malé množství chlupů odchází z těla kočky společně s nestráveným krmivem, větší množství chlupů kočka pravidelně vyvrhuje a vyplivuje.

Bezoár u kočky se pak stává problémem tehdy, kdy už není možné jej vyvrhnout a koule v žaludku je příliš velká. V důsledku toho dochází k omezení činnosti žaludku, změnám na sliznici nebo ucpání žaludečního vývodu. Může také vzniknout neprůchodnost střev. Pamatujte, že králíci (vzhledem ke své anatomii) nemohou zvracet vůbec. Spolknuté chlupy u nich proto musí vždy přirozeně projít trávicím traktem. A pokud k tomu nedojde, mohou se bezoárové koule rychle stát životu nebezpečné.

Tvorba kuliček z chlupů: možná nebezpečí

Zvláště náchylná jsou dlouhosrstá zvířata a mazlíčci s hustou podsadou. Mezi další rizikové faktory patří také nadváha, vysoký věk a nedostatek pohybu, což často vede k zácpě a vzniku bezoárů. Ohroženy jsou tedy zejména kočky, které žijí uvnitř, a angorští králíci. U fretek je hromadění chlupů v žaludku také velmi častým jevem, a to zejména u starších zvířat. Pokud dojde k problémům, je nutné chlupy z žaludku rychle odstranit. A k tomu je často potřeba nákladný a riskantní chirurgický zákrok.

Aby kočky stimulovaly regurgitaci kuliček z chlupů, konzumují často hrubé vláknité rostlinné látky – například trávu. Je možné, že kočkám žijícím uvnitř také instinkt radí, že rostlinná vlákna jsou dobrým pomocníkem při odříhávání a vyplivování kuliček. A právě proto rády pojídají pokojové rostliny.

Kočky ale bohužel málokdy rozlišují mezi kočičí trávou a okrasnými pokojovými rostlinami. Takovým chováním nejenže ničí vaši krásnou zeleň, ale také zvyšují riziko otravy. Většina pokojových rostlin je totiž pro kočky nebezpečná. Například trávy s ostrými hranami mohou mazlíčkovi způsobit poranění úst a krku. V zásadě je proto lepší, když se kočce samovolně podaří vyplivnout trichobezoár – a to i přesto, že můžete mít k těmto malým kuličkám skutečný odpor. Mnohdy je totiž najdete například na kobercích nebo dokonce v posteli.

Jak pomoci kočce pomocí doplňků krmiva?

Doplňkové krmivo, kam patří například sladové pasty, se vyznačují vysokým obsahem tuku a oleje. Díky tomu pasta pro kočky proti bezoárům skvěle obalí spolknuté chlupy, aby byly kluzké. To následně usnadňuje přirozené vylučování chlupů. Velkou výhodou je to, že většina koček (ale i fretek) tuto odměnu miluje a přijímá ji bez problémů.

Požadovaný účinek se ale dostaví pouze tehdy, pokud pastu podáváte mazlíčkovi pravidelně. To s sebou však nese také větší příjem tuku, v důsledku čehož dochází ke zvýšenému příjmu kalorií. Někdy je proto podávání pasty spíše kontraproduktivní. A to zejména u zvířat s nadváhou nebo u koček žijících uvnitř. V takovém případě byste se měli těmto pastám spíše vyhnout.

Kromě toho má pasta pro kočky proti bezoárům vliv také na stolici, kterou změkčuje. Někdy může způsobit dokonce i průjem. Pokud tedy máte mazlíčka doma, mohl by vám tento doplněk krmiva způsobit spíše nepříjemnosti. Mnoho výrobců krmiv dnes nabízí speciální krmivo, které pomáhá minimalizovat tvorbu kuliček z chlupů. Kombinace vlákniny, bylinných složek a olejů zvýší pohyblivost střev a zároveň pomůže k tomu, aby byly chlupy kluzké. Díky tomu zvládne kočka chlupy z těla lépe vyloučit. Ne všem zvířatům ale tyto produkty chutnají, a některým dokonce nemusí vůbec vyhovovat.

Péče o srst kočky: Jak na to?

Mnohdy ale nestačí spoléhat pouze na speciální nebo doplňkové krmivo. Nejrozumnějším řešením je proto podpořit svého čtyřnohého parťáka přímo při odstraňování uvolněných chlupů. Tím omezíte polykání chlupů u kočky na minimum.

Zvýšená péče o srst kočky je třeba zejména u dlouhosrstých plemen a také v období, kdy kočka líná. Skvělým pomocníkem je například rukavice na česání kočky.

Vyzkoušet můžete také FURminator, který je v porovnání s klasickým kartáčováním a česáním mnohem účinnější. Tento nástroj nejenže odstraňuje uvolněnou srst, ale také doslova vytahuje odumřelé chlupy.

Určitě vás zaujmou výsledky výzkumu, který specialisté prováděli na 98 kočkách žijících v domácnostech. 76,6 % majitelů uvedlo, že se výskyt vyvrhovaných kuliček chlupů snížil (35,1 %), nebo dokonce výrazně snížil (41,5 %) už po čtyřech týdnech. A 92,7 % majitelů koček dokonce potvrdilo, že línání bylo mnohem menší než na začátku studie. Kromě toho 92,6 % majitelů také zaznamenalo, že v obytném prostoru a dalších místech, kde se kočka často pohybuje, našli výrazně méně uvolněných chlupů. Tyto výsledky vycházejí z nezávislého průzkumu trhu (testu produktů) z roku 2012.

Jak pečovat o zvířecí srst každý den?

Chlupy domácích mazlíčků jsou často nepříjemnou překážkou, kterou jako páníčci určitě dobře znáte. Ať už naleznete chuchvalec v rohu místnosti, nebo objevíte chlupy na svých oblíbených džínách – chlupy vašeho mazlíčka jsou zkrátka všude. Chlupy, respektive tvorba trichobezoárů, jsou však pro kočky nepříjemné a někdy i životu nebezpečné. Zvlášť v případě, kdy se kočka dáví.

V naší nabídce najdete speciální krmivo a vitamíny pro kočky na srst, ale také klasické hřebeny a kartáče, rukavice na česání kočky nebo moderní FURminátory. Ať už sáhnete po jakékoliv variantě, měli byste o svého mazlíčka a jeho srst denně pečovat. A to zejména v období, kdy kočka líná a kdy dochází k výměně srsti. Uvidíte sami, že vám vaše kočka bude vděčná a že se každodenní péče o srst kočky stane příjemným rituálem.


Mohlo by vás také zajímat: