Krmení ryb v akváriu je pravděpodobně jedním z nejpříjemnějších úkolů v akvaristice. Ryby a krevety se vrhají na krmivo pro ryby a v kombinaci s nádhernou výzdobou akvária vytvářejí vzrušující podívanou. Správné krmivo pro ryby má zásadní význam pro zdraví vašich akvarijních kamarádů a mělo by být pečlivě vybráno. Nejen složení, ale i frekvence krmení hraje roli pro zdravý růst ryb a závisí na příslušném druhu okrasných ryb.
Krmivo pro akvarijní rybičky, ať už do sladkovodního akvária nebo akvária s mořskou vodou, je k dispozici v různých druzích. V závislosti na druhu ryby můžete své vodní miláčky rozmazlovat vhodným krmivem:
Jako živé krmivo pro rybičky se používají především komáří larvy nebo dafnie, které lze koupit jako přídavné krmivo ve specializovaných prodejnách. Tento druh krmení pro akvarijní ryby však sám o sobě nestačí a měl by se kombinovat s výživným suchým krmivem. Toto suché krmivo je k dispozici v různých variantách, například v podobě pelet a tyčinek, krmivových tablet nebo granulí pro akvarijní ryby. Nejoblíbenějším druhem je však vločkové krmivo pro akvarijní ryby.
Mražené krmivo je potřeba stejně jako živé krmivo chápat pouze jako doplněk k hlavnímu krmivu, protože se jedná o mražené komáří larvy nebo také kvalitní mlže. Před krmením musíte mražené krmivo nechat rozmrznout, aby jej ryby mohly snadno strávit.
Ne každé krmení pro akvarijní rybičky je vhodné pro všechny ryby. Při krmení je rozhodující rozdělení podle různých potravních skupin:
Převážná část ryb se řadí do skupiny všežravců a potřebuje jak rostlinnou, tak i živočišnou potravu. Masožravými rybami jsou například skalár nebo terčovec, kteří požírají zejména komáří larvy nebo hmyz. Vegetariáni mezi okrasnými rybami žerou pouze zeleninu nebo rostlinné suché krmivo. K býložravým rybám patří mečovka zelená nebo živorodka.
Podskupinou v rámci býložravců jsou například přísavky, které se živí pouze řasami. Přirozené zbytky řas v akváriu jim většinou nestačí a řasožravé ryby si pak pochutnávají i na jiném rostlinném krmivu pro ryby.
Ryby nemají pocit nasycení a v žádném případě byste je neměli překrmovat. Menší vodní živočichové jako například garnáti si často vystačí s přirozenou potravou ve formě řas a musejí být krmeni už jen v malém rozsahu. Příliš velká množství nebo příliš velké kusy krmiva pro ryby, které podáte najednou, mohou ucpat filtraci akvária nebo čerpadlo do akvária. Krmivo na dně by se také mohlo začít rozkládat a vytvářet škodlivé látky. Tak dochází v důsledku snížené kvality vody k ovlivňování zdraví rostlin a ryb.
Pozorujte proto proces krmení, abyste dokázali lépe odhadnout chování svých rybiček. Krmte je několikrát denně menšími porcemi, aby se na dně nehromadily žádné zbytky krmiva.
Náš tip: Vyhněte se použití krmicího kroužku zejména ve společenských akváriích nebo v malém nano akváriu, abyste zajistili přísun stejného množství potravy i pro slabší jedince.
Stejně jako jiní živočichové upřednostňují okrasné ryby čerstvé krmivo, proto je správné skladování rozhodující. V průběhu času může krmivo pro ryby ztrácet důležité živiny, které jsou nezbytné pro zdraví obyvatel podvodního světa. Kromě dodržování doby trvanlivosti se doporučuje také skladování v suchu ve skříňce pod akváriem. Pouze mražené krmivo musíte uchovávat v mrazáku. Pokud máte v plánu na delší dobu odcestovat, můžete nainstalovat automatické krmítko pro akvarijní ryby, které bude vašim miláčkům pravidelně dodávat předem nastavené porce krmiva.