Vnitřní filtry do akvária

Filtrovat
<
Dupla
EHEIM
Fluval
JBL
Sera
0.35 m
0.37 m
0.4 m
0.43 m
0.69 m
1.5 m
2 m
1000 l/h
1200 l/h
150 l/h
160 l/h
420 l/h
480 l/h
550 l/h
600 l/h
650 l/h
720 l/h
750 l/h
Mořská voda
Sladká voda
4
5
6
8
10
28

Vnitřní filtr akvária - hlavní prvek akvária

Fascinující vodní krajina a pestrá škála barev - akvaristika je vzrušující koníček a při navrhování akvária můžete popustit uzdu své fantazii. Kromě krásného vybavení je správná péče tím nejdůležitějším. Vnitřní filtr akvária čistí vodu od bakterií a odstraňuje toxické výkaly jeho obyvatel. Která akvária jsou však pro vnitřní filtr vhodná a jak funguje?

Pro jakou velikost akvária je vhodný vnitřní akvarijní filtr?

Vnitřní filtr upravuje vodu na mechanické a biologické bázi a je vhodný pro akvária o objemu do 120 litrů. Pro nádrže s větším objemem vody je naproti tomu lepší volbou vnější filtr.

Akvarijní filtr vnitřní se upevní na zadní stěnu nádržky pomocí gumových přísavek a může být zakryt ideálně například většími akvarijními rostlinami nebo dekorativními předměty. CO2 set v akváriu umožní dokonce ještě hezčí vegetaci. Filtr musí být v provozu nepřetržitě, protože čisticí bakterie by po krátkém vypnutí vymřely a došlo by k narušení vztahů v ekosystému akvária.

Náš tip: V případě nano akvária s objemem do 54 litrů postačuje malý molitanový filtr do akvária. V nádržce tak zůstane dostatek místa.

Vnitřní filtry do akvária: konstrukce a funkce

Filtr ve sladkovodním akváriu se stará o zachování vhodných životních podmínek jeho obyvatel. Filtruje z vody plovoucí nečistoty, zbytky krmiva pro ryby a rostliny a přeměňuje je na nejedovaté látky. Je-li na dně akvária štěrk, můžete odstát zbytky rostlin, které na něm volně leží, optimálně akvarijním filtrem vnitřním.

Filtr do akvária vnitřní se skládá z různých komponent a všechny z nich se nacházejí v akváriu. Filtrační hlava je umístěná na nádrži a obsahuje akvarijní čerpadlo včetně motoru, který pohání oběžné kolo. Kolo vytváří odstředivou sílu, která vytlačuje vodu otvorem pro výstup. Tímto způsobem může přitékat zezdola neustále nová voda.

Nádrž je kromě filtrační hlavy osazená také takzvaným filtračním molitanem, který slouží jako mechanický a biologický akvarijní filtr molitanový. Vnitřní filtr do akvária se proto skládá z těchto dílů:

  • nádoba filtru
  • filtrační molitan
  • filtrační hlava
  • čerpadlo (vč. motoru)
  • oběžné kolo

V akváriu s mořskou vodou probíhá filtrace naproti tomu přes proteinové odpěňovače, protože slaná voda má jiné povrchové napětí.

Jak se vnitřní filtry do akvária čistí?

Vnitřní filtr do akvária je naprosto důležitý pro zachování životních podmínek v nádrži. To, jak často se musí vnitřní filtr vyměňovat, závisí na více faktorech. V případě většího množství ryb je potřeba čištění akvária a úprava vody větší, protože se musí filtrovat více výkalů. Obecně se doporučuje čistit vnitřní filtr jednou měsíčně.

Náš tip: Okamžik pro čištění akvária a úpravu vody poznáte podle toho, že klesá výkon filtru, tedy průtok, a ve filtru se hromadí více špíny.

Nejsnadněji vyčistíte vnitřní filtr vlažnou vodou, protože příliš vysoké teploty hubí potřebné bakterie. Nejdříve všechny díly vymontujte a pro výměnu vody použijte kbelík. Čisticí prostředky se přitom nesmí dostat do kontaktu s díly vnitřního filtru. Následně můžete filtr zase složit a namontovat.

Vnitřní filtry do akvária – manipulace s trochou cviku žádný problém

Čištění byste měli provádět v pravidelných intervalech, neboť příliš časté čištění může způsobit zvířatům zbytečný stres. Dbejte na výběr vhodného filtru včetně příslušenství k akvarijním filtrům a prostudujte si tipy na čištění, chcete-li provádět čištění akvária a úpravu vody optimálně. Nejste si jistí, který filtr je ten správný? Tak sáhněte po praktické akvarijní sadě.