Filtr v akváriu je nezbytný: třídí z vody suspendované látky, jako jsou části rostlin nebo zbytky potravy, a zabraňuje tak narušení křehké rovnováhy. Mnozí akvaristé si však kladou otázku: Musí být toto zařízení uprostřed krásné vodní krajiny? Vnější akvarijní filtr zde poskytuje nápravu, protože čistí vodu stejně dobře jako vnitřní filtr, ale může být pohodlně ukryt v základní skříňce.
Vnější filtr do akvária funguje stejně jako vnitřní akvarijní filtr, který znáte z akvarijní sady: Nasává vodu, protlačuje ji přes molitany, náplně ze sintrovaného skla a podobné filtrační prvky a vrací zpět do nádrže. Jemné částice tak jsou nejen vyfiltrovány z vody, ale i pozřeny kmeny bakterií usídlenými ve filtru.
Protože se venkovní filtr do akvária a vnitřní filtr ve své funkci neliší a oba dva je možné použít stejnou měrou v akváriu s mořskou vodou i sladkovodním akváriu, mají oba přístroje své výhody. Vnější akvarijní filtry vás přesvědčí těmito vlastnostmi:
V závislosti na velikosti akvária se používají různé filtry: V zadní části akvária do 100 litrů je možné schovat bez problémů vnitřní filtr. Pro nádrže s objemem větším než 100 litrů jsou díky vyššímu filtračnímu výkonu vhodné zase vnější filtry.
Obecně rozlišujeme dva typy vnějších filtrů pro úpravu vody: Normální filtr a závěsný filtr do akvária. Zatímco se normální vnější filtry umisťují mimo akvárium, například ve skříňce pod akváriem nebo jednoduše vedle akvária, instalují se závěsné filtry zvenku na hranu akvária. Závěsné filtry nasávají vodu přes dlouhé hrdlo a vypouštějí ji otvory ve filtrační skříni zpět do akvária. U normálních externích filtrů do akvária funguje tato cirkulace vždy přes dvě hadice: V obou případech se přitom dostává do vody kyslík, to však nenahrazuje ve větších akváriích CO2 set.
Ještě před několika málo lety byly závěsné akvarijní filtry určeny spíše pro příznivce akvaristiky s malými akvárii, např. nano akvárii. Tyto vnější filtrace do akvária nenabízely v té době dostatečný filtrační výkon pro velká akvária s objemem kolem 200 litrů. Moderní přístroje však pracují stejně tak efektivně jako jiné filtry a dosahují bez jakékoli námahy doporučenou cirkulaci obsahu akvárií (2x celkový obsah akvária za hodinu).
Vnější filtry do akvária mají integrovaná čerpadla, která nasávají vodu a znovu ji vypouští. Pokud je ve filtru vestavěné dostatečně silné čerpadlo, není nutné se výškovým rozdílem zabývat. Chcete-li postavit filtr pod akvárium, měli byste v návodu výrobce ověřit tzv. dopravní výšku. Tento parametr udává maximální výškový rozdíl mezi akváriem a externím filtrem do akvária.
Při čištění interního i externího akvarijního filtru by mělo platit pravidlo: méně je více. Je-li čištěn filtr do akvária vnější příliš často, škodí to populaci bakterií na filtračních náplních v akváriu. V zásadě byste ho měli čistit pouze tehdy, když dojde k viditelnému snížení kvality vody nebo úbytku množství dopravované vody. Některé filtry mají proto průhledné hadice, díky nimž je možné množství dopravované vody vidět.
Ať už ty nejmenší části rostlin a dekorativních předmětů, zbytky krmiva nebo částice ze dna akvária a štěrku, venkovní akvarijní filtr vyčistí i nečistoty ve velkých akváriích. Můžete ho jednoduše uložit do skříňky pod akvárium, a nebude tak zabírat místo v nádrži, což je ideální řešení například pro tzv. aquascapery, tedy vyznavače přírodních akvárií. U nás najdete akvarijní filtr vnější od značky Fluval nebo vnější filtr do akvária Eheim.