Příslušenství k akvarijním filtrům

Filtrovat
<
Aqua Medic
EHEIM
JBL
Juwel
TWINSTAR
Akvarijní filtr
dekorace
Mořská voda
Sladká voda

Optimalizace filtračního systému v akváriu díky příslušenství k filtrům

Jak v akváriu udržet čistou a zdravou vodu? Základem je efektivní akvarijní filtrace, která odstraňuje fyzické i biologické nečistoty a zachovává tak zdravé prostředí. U čistě rostlinných akvárií si nemusíte v závislosti na akvarijních rostlinách filtr pořizovat, ale jakmile přidáte do akvária ryby, je správný filtr nezbytný. Při výběru filtrace se neobejdete bez vhodného a především výkonného příslušenství pro filtry, které vám pomůže optimalizovat a vylepšit váš filtrační systém. Tady se proto podíváme na to, co všechno k filtraci můžete potřebovat!

Typy filtrace a příslušenství

Ještě než se podíváme na samotné příslušenství, projdeme také typy filtrace do akvária. Ke každému z nich totiž potřebujete jiné doplňky, a tak se vyplatí vědět co a jak. Existují tři hlavní typy akvarijních filtrů - vnitřní, vnější a závěsný - a každý z nich má své specifické vlastnosti a využití:  

Vnitřní filtry jsou ideální pro menší akvária. Jsou cenově dostupné a snadno se instalují - pomocí přísavek je jednoduše přitisknete na vnitřní stěnu akvária. Vnitřní akvarijní filtry však mají menší filtrační kapacitu a výkon a neumožňují použití sypkých filtračních náplní

Vnější filtry instalujete mimo akvárium. Nabízejí vyšší výkon a větší filtrační kapacitu a jsou tak vhodné pro střední až velká akvária. Skládají se z hlavy filtru, kde je umístěné čerpadlo, a nádoby, kam dáte filtrační náplň. Vnější filtry do akvária však vyžadují víc místa a jsou náročnější na údržbu.

Závěsné filtry jsou pak určitým kompromisem mezi vnitřními a vnějšími filtry a jsou ideální pro akvária střední velikosti. Podobají se vnitřnímu filtru, zavěšují se však na hranu akvária. Jsou výkonnější než klasické vnitřní filtry. 

Při výběru byste měli zvážit hlavně objem vašeho akvária a typ jeho obyvatel. Obecně však platí, že čím větší akvárium máte, tím větší a výkonnější filtraci budete potřebovat, resp. na 10 litrů akvarijní vody potřebujete 1 litr filtrace. Zároveň byste měli zvolit takový filtr, který dokáže přečerpat pětinásobný objem akvária za hodinu. Vždy je tak lepší zvolit větší filtraci.

Typy příslušenství k akvarijním filtrům

Správné příslušenství pro filtry je klíčové pro optimální funkci vašeho filtračního systému. V naší nabídce proto najdete příslušenství k akvarijním filtrům od značkových výrobců, jako je Eheim, Fluval, JBL, Sera a Tetra, ale jsou zde zastoupeny i menší firmy s inovativními výrobky. Na prvním místě je pro nás to, aby příslušenství podporovalo váš filtr a aby byla dlouhodobě zachována funkčnost technického zařízení.

K často používanému příslušenství potom patří například odtoková sítka, filtrační kapsy a startéry filtru. V kombinaci s takto užitečným příslušenstvím funguje filtr naprosto ideálně. K tomu patří také příslušenství pro instalaci jako uzavírací kohouty, výtokové trubice a oddělovací spojky.

  • Odtoková sítka a filtrační kapsy zlepšují mechanickou filtrační schopnost a snadno se čistí.
  • Startéry filtru usnadňují spuštění nového filtra a pomáhají rychleji navázat biologickou filtraci.
  • Instalační sety pro výtlačnou i sací stranu zahrnují vše potřebné pro rychlou a snadnou instalaci filtrů.
  • Dvojitý kohout s rychlospojkou a uzavírací kohout jsou praktické pro snadnou manipulaci s vodou během údržby.
  • Povrchový skimmer, difuzor, a filtrační vaky jsou užitečné pro zvýšení účinnosti filtrace a odstranění jemných nečistot.
  • Přísavky do akvária a prodlužovací trubice bez trysek umožňují lepší přizpůsobení polohy a směru filtrace.

Jak na čištění filtrace a příslušenství?

Aby filtrační systém správně fungoval, je potřeba všechno jeho komponenty pravidelně čistit a kontrolovat. Filtr pak bude pracovat s maximální účinnosti a bez zbytečných překážek.

Vnitřní akvarijní filtry kontrolujte minimálně jednou za 10 dní. Proces obvykle zahrnuje vyjmutí filtru z akvária, důkladné propláchnutí filtračních médií v akvarijní vodě a kontrolu motoru. Filtr rozhodně neproplachujte vodou z kohoutku! Obsahuje chlor a další chemikálie, které by mohly poškodit nebo zničit prospěšné bakterie žijící ve filtru. 

Vnější akvarijní filtry tak častou údržbu nepotřebují, nicméně musíte být mnohem důkladnější. Čistěte je až v případě znatelného snížení průtoku vody. Během údržby je potřeba kompletně rozebrat celý filtr včetně čerpadla a filtračních médií. Každou část je nutné pečlivě propláchnout a vyčistit, což zahrnuje odstranění usazených nečistot a ověření, že všechny mechanické části jsou v dobrém stavu a funkční. Pro tento účel využijete různé kartáče na čištění hadic, které umožňují důkladně vyčistit i ty nejhůře přístupné části.

Pokud používáte povrchový skimmer na odstraňování nečistot z povrchu vody, čistěte ho každé dva až tři měsíce. Nedojde tak k ucpání a snížení efektivity. 

Pro jednodušší udržení akvária v co nejlepší kondici je ideální vytvořit si údržbový plán. Zaznamenávejte si, kdy a jakou údržbu jste provedli, a plánujte příští kroky podle aktuálního stavu a potřeb vašeho akvarijního systému. Tímto způsobem zajistíte, že vaše filtrační systémy budou vždy fungovat optimálně a vaše akvárium bude zdravé a čisté.

Správné příslušenství pozvedne každou filtraci

Správně vybrané a udržované filtrační příslušenství zajišťuje, že vaše akvárium bude nejen hezky čisté, ale především zdravé a bezpečné pro jeho obyvatele. Projděte naši nabídku a vyberte si příslušenství, které zajistí optimální funkci vašeho filtračního systému!