Umělé rostliny do akvária

Filtrovat
<
Biorb
Hobby Aquaristik
hnědá
zelená
dekorace
künstliche Pflanzen

Umělé akvarijní rostliny oživí každou nádrž

Rozhodli jste se pro pořízení akvária? Skvělé! Než do něj však nasadíte rybky a další živočichy, je nutné ho vybavit. Akvárium potřebuje nejen efektivní akvarijní filtraci a vzduchování, ale také správné pozadí, dno a dekorace. A jedním z velmi důležitých prvků jsou rostliny. Mezi akvaristy panuje ohledně rostlin zásadní otázka: Živé nebo umělé? Jak živé, tak umělé rostliny mají samozřejmě své výhody a nevýhody - záleží hlavně na tom, co od nich očekáváte a co preferujete. 

Jak to tedy je? Živé nebo umělé?

Ve světě akvaristiky panovala dlouhou dobu převaha živých rostlin - z prostého důvodu - umělé nebyly. S rozvojem technologií se však na trhu postupně začaly objevovat a dnes je od těch živých téměř nepoznáte. Spousta akvaristů, kteří si s živými rostlinami tolik nerozuměli, si tak oddechla. Zda vybrat živé nebo umělé však stále zůstává otázkou a prakticky záleží čistě na vašich preferencích. Pojďme se proto podívat na to, jaké jsou výhody a nevýhody umělých a živých rostlin. 

Živé rostliny do akvária

VÝHODY: Živé akvarijní rostliny jsou přirozené. Pokud se o ně dobře staráte, krásně rostou a tvoří z akvária opravdový kousek přírody. Navíc přispívají k ekologické rovnováze nádrže - absorbují toxiny a fotosyntetizují - během dne spotřebovávají CO2 a vypouští kyslík, zatímco v noci je to naopak. 

Rostliny také efektivně potlačují růst řas, jelikož ve vodě snižují hladinu dusíku, a hostí spoustu prospěšných bakterií, které v akváriu rozkládají odpadní látky. Pokud tedy máte bohatou vegetaci, potřebujete minimální filtraci. Některé rostliny mohou navíc sloužit jako potrava, takže ryby získají přístup k dalšímu typu krmiva. 

NEVÝHODY: Rostliny sice díky bakteriím pomáhají udržovat čisté akvárium, nicméně pokud polevíte v péči, umí nadělat celkem velký nepořádek. Občas jim totiž opadávají listy a kusy stonků, které (pokud je včas nevyndáte) se ve vodě začnou rozkládat a způsobují znečištění. Navíc, kromě prospěšných bakterií, hostí rostliny i škodlivé parazity, kteří mohou rybám uškodit. 

Při větším množství rostlin je také potřeba v noci monitorovat hladinu CO2, aby se ryby zbytečně neudusily a případně zapínat vzduchování. Jednou z posledních nevýhod je pak složitější čištění akvária. Bujná vegetace vypadá nádherně, nicméně při údržbě vám bude překážet. Jistou nevýhodou pak může být i nutnost přídavného osvětlení do akvária

Umělé akvarijní rostliny

VÝHODY: Umělé rostliny do akvária dnes téměř nerozeznáte od těch živých, takže pokud se vám pěstování nedaří, nemusíte zoufat, i tak můžete mít krásně “zarostlé” akvárium. Na rozdíl od živých, umělé rostliny v akváriu neumírají, nic jim neodpadává a nehnije a nevytvářejí tak zbytečný odpad. Navíc nijak neovlivňují hodnoty CO2, nemusíte mít proto strach, že by se vám ryby v noci dusily. 

Umělé rostliny také nepřenáší žádné parazity a jednoduše se čistí - klidně na ně můžete použít chemii. Umělé rostliny pak nepotřebují ani žádné speciální světelné podmínky a jsou dostupné v široké škále barev a velikostí, takže si vybere každý. 

NEVÝHODY: Umělé akvarijní rostliny vám rozhodně nijak nepomohou s biologickou rovnováhou vody. Nevytváří O2 ani CO2, neabsorubjí toxiny, nenajdete na nich žádné prospěšné bakterie a nevyhnete se s nimi ani řasám. Umělé rostliny také nemohou sloužit jako potrava - pokud se stane, že nějaká ryba kus této rostliny přece jen sežere, může to bý to poslední, co udělá…

Jak je vidět, oba dva typy nabízí celou škálu výhod i nevýhod a záleží tak hlavně na vás, zda půjdete cestou živých či umělých rostlin nebo zda zvolíte jejich kombinaci. Tady se však zaměříme trochu víc na situaci, kdy se rozhodnete pro akvarijní rostliny umělé.

Jak umělé rostliny do akvária vybrat? 

Materiál

Při výběru umělých rostlin a květin je třeba zvážit hlavně materiál. Nejlepší volbou je kvalitní plast nebo silikon, které jsou pro nádrž bezpečné. Neuvolňují totiž do vody žádné škodlivé toxiny a jsou dostatečně odolné, takže pod vodou neztratí barvu a zvládnou i okusování rybičkami. Pokud rostliny nakupujete ve specializovaných obchodech, nemusíte se bát, že by byly vyrobené z něčeho nevhodného, dejte si však pozor na umělé rostliny ze supermarketů nebo tržnic

Design

Design umělých rostlin by měl co nejvíc zapadat do akvária a ideálně připomínat přirozené prostředí ryb a živočichů, které chováte. Dnes jsou k dispozici různé verze - od realistických napodobenin skutečných rostlin, až po stylizované a barevné varianty - takže vaše kreativita nemá žádné meze. Při výběru pak zkontrolujte i to, aby všechny části umělé rostliny pevně držely a nikde nic neodpadávalo. 

Tvar a velikost

Kromě materiálů a designu je také důležité myslet na tvar a velikost. Umělé rostliny by měly do akvária sedět - pokud budou moc velké, ryby nebudou mít prostor, pokud naopak vezmete moc malé, nebude to vypadat dobře. Tvar rostliny by měl také podporovat přirozené chování ryb, např. poskytovat úkryt pro plaché druhy nebo naopak volný prostor pro plavání pro aktivní ryby. 

Údržba

Myslete i na to, že rostliny je potřeba čistit od řas a nečistot. U složitých a hodně členitých rostlin to půjde hůře než u rostlin s jednoduchými stonky či velkými listy. Výhodou však je, že můžete použít i chemické čističe. 

Při výběru umělých rostlin je tak ideální najít správnou rovnováhu mezi funkčností, estetikou a snadnou údržbou. Kvalitní umělé rostliny mohou výrazně přispět k hezkému vzhledu vašeho akvária a zároveň poskytovat bezpečné prostředí pro jeho obyvatele. 

Umělé rostliny ocení začátečníci

Volba mezi živými a umělými květinami do akvária závisí čistě na vašich specifických potřebách a také na množství času, který chcete péči o nádrž věnovat. Zatímco živé rostliny nabízejí lepší ekologické benefity, umělé rostliny mohou být praktičtější pro začínající akvaristy. Každá volba je oprávněná a výrazně přispěje ke kráse a funkčnosti akvária. Koukněte tak na naši nabídku umělých i živých akvarijních rostlin a vyberte si ty vaše!

Tip na závěr: Mrkněte také na naši akvarijní techniku a na další příslušenství pro akvária.