Akvarijní rostliny

Filtrovat
<
Dennerle Plants
Hobby Aquaristik
Tropica
fialová
hnědá
zelená
červená
Akvarijní doplňky
dekorace
Mech
Pravé dřevo

Rostliny do akvária: Zelená oáza v nádrži

Akvarijní rostliny nejen krásně vypadají, ale mají také důležité funkce. Nejenže poskytují přirozené prostředí pro ryby a další obyvatele - na používání akvarijních rostlin závisí také kvalita vody. Níže jsme shrnuli, proč byste měli péči o rostliny věnovat větší pozornost, jaké akvarijní rostliny jsou k dispozici a co potřebují, aby se jim dařilo.

Akvárium s rostlinami – proč jsou rostliny do akvária tak důležité

Živé rostliny do akvária jsou nejen dekorace do akvária, ale splňují v malém ekosystému také důležité funkce:

  • V kombinaci s dekorativními předměty nabízí možnosti úkrytu pro okrasné ryby nebo krevety
  • Tvoří chráněné místo pro potěr a pro obyvatele akvária.
  • Mikroorganismy rostlin působí také jako zdroj potravy.
  • V rámci péče o vodu odbourávají škodlivé látky a produkují kyslík.

Pro kvalitu vody a úpravu vody v akváriu hrají důležitou roli i vodní rostliny. Díky nim se mohou řasy hůře rozmnožovat, protože udržují ekosystém v biologické rovnováze.

Jaké rostliny do akvária existují?

U živých akvarijních rostlin máte na výběr mezi nejrůznějšími druhy. Ty se mohou lišit podle polohy, a tím i nároků na světelné podmínky a prostředí.

Rostliny do zadní části akvária

Tyto rostliny do akvária se hodí k zakrytí zadní stěny a pozadí do akvária. Vyznačují se velkou výškou a šířkou vzrůstu. Tyto vodní rostliny rostou zpravidla rychle a plynule tak ovlivňují kvalitu vody. Příklady rostlin do zadní části akvária:

  • šípatkovec malokvětý
  • hnědovka křídlatá
  • šípatka
  • růžkatec ostnitý

Cca 60 % rostlin by měly tvořit rychle rostoucí akvarijní rostliny. Informujte se však, jak velká příslušná vodní rostlina bude, abyste zamezili nadměrnému stínění.

Rostliny do střední části akvária

Použití rostlin do střední části akvária závisí na velikosti akvária a převládajících rostlinách na pozadí. Hrozí nebezpečí, že středně velké rostliny budou rostlinám v přední části akvária ubírat příliš mnoho světla. Rostliny do zadní části akvária se hodí také do střední části jako například hnědovka křídlatá nebo anubis.

Rostliny do přední části akvária

Tyto akvarijní rostliny zůstávají malé, aby zajišťovaly jasný výhled do akvária. Některé akvarijní rostliny lze zasadit do skupin, jiné vytvoří v průběhu času plochy pokrývající dno akvária. Před zasazením byste si měli zjistit, jaké kombinace rostlin do přední části akvária obzvláště dobře rostou.

Plovoucí rostliny

Plovoucí akvarijní rostliny se vznášejí na hladině vody a lze je kreativně kombinovat s rostlinami zasazenými do dna. Plovoucí rostliny se skvěle hodí pro živočichy, kteří v akváriu milují stín. Pokud se ve vodě silně rozmnožily řasy, můžete použít plovoucí rostliny, které mají vysokou spotřebu živin, nebo speciální přípravky proti růstu řas v akváriu. Ale pozor: plovoucí rostliny se rychle množí.

Použití mechu vedle akvarijních rostlin

Akvaristé rádi umisťují do svého akvária mech, pokud ve vodě žijí krevety. Protože mech zachycuje plovoucí částečky ve vodě, najdou v něm tito malí živočichové svoji potravu a rádi se v něm ukrývají. Také malé rybky využívají mech s jeho filigránskou strukturou větviček a lístků k vytření. Avšak není mech jako mech. Oblíbená řasokoule, která se pouze položí na štěrk v akváriu, je druh řasy.

Náš tip: U akvária s mořskou vodou se na rozdíl od sladkovodního akvária používají místo vodních rostlin korály a mangrovy.

Akvarijní rostliny a výživa: jak se akvárium stane komfortním a zdravým biotopem

Stejně jako všechny druhy rostlin potřebují také vodní rostliny světlo poskytované prostřednictvím osvětlení akvária, aby při fotosyntéze vytvářely z oxidu uhličitého uhlohydráty (cukry) jako zdroj potravy a kyslík. Vedle oxidu uhličitého potřebují akvarijní rostliny vyvážené množství dalších hlavních živin:

  • dusík
  • fosfor
  • síra
  • draslík
  • vápník
  • magnézium

Protože ryby vylučují dusičnany a fosfor, jsou tyto živiny obsažené ve vodě většinou ve vyšších koncentracích. Akvarijní rostliny přijímají živiny celým svým povrchem. Proto byste měli přidávat tekuté hnojivo do akvária na listy a stonky a hnojivo s postupným uvolňováním na kořínky ve dně do akvária.

Akvarijní rostliny – talentovaní pomocníci v akvarijní vodě

Jak vidíte, akvarijní rostliny jsou skutečně talentovanými pomocníky a vykonávají více funkcí, než si myslíme. Pro umístění rostlin do akvária musíte nejprve příslušnou rostlinu vyjmout z květináče, zasadit nejprve rostliny určené do přední části a nakonec rostliny určené do zadní části akvária a přitom postupně přidávat vodu. Ostatně: Pokud si nejste jisti, že zvolíte správný výběr, jsou k dispozici vzájemně harmonizující vodní rostliny v akvarijním setu.