Ať už jde o roztomilé gupky, klasické zlaté rybky nebo náročné, ale krásné diskusy - pro všechny se najde místo u vás doma díky sladkovodnímu akváriu. Ne nadarmo je tento typ akvária mezi milovníky ryb obzvláště oblíbený: kombinuje poměrně snadnou manipulaci s obzvláště velkým výběrem pestrobarevných obyvatel a zajímavých doplňků.
V porovnání s akváriem s mořskou vodou vyžaduje sladkovodní akvárium o něco méně techniky. To snižuje nejen náklady na pořízení a péči, ale také usnadňuje novým akvaristům začátky. Pro funkční sladkovodní akvárium potřebujete následující:
Jsou-li tyto předpoklady splněny, můžete sladkovodní akvárium podle přání naplnit akvarijním pískem a vyzdobit dekorativními předměty, rostlinami nebo jinými dekoračními prvky. Speciální přístroje pro mořskou vodu, jako akvarijní odpěňovač a osmózní zařízení pro akvárium nejsou potřebná.
Náš tip: Zvláště pro začátečníky se hodí kompletní sada sladkovodního akvária, která obsahuje mimo nádrže skříňku pod akvárium a vhodnou techniku.
Rozměry sladkovodního akvária by se měly řídit podle toho, jaké ryby a akvarijní rostliny v něm chcete chovat. Zatímco vesele zbarvená paví očka se spokojí s objemem vody okolo 54 litrů, například čichavec zakrslý potřebuje již trochu více prostoru. Pro chov odpovídající jeho potřebám pořiďte sladkovodní akvárium o objemu alespoň 112 litrů.
Mějte na paměti, že od objemu asi 100 litrů se snižují nároky na údržbu akvária. Od této velikosti se vytváří ekologická rovnováha, do které nebudete muset příliš zasahovat.
Velikost nádrže určuje mimo to druh a tloušťku vnějšího materiálu: Plastová akvária se nabízí jen s nízkým dvoumístným obsahem v litrech. Většina větších akvárií je vyrobena z těžkého skla float. Jak silné musí být skleněné stěny, aby udržely na ně působící tlak vody, předepisuje norma DIN 32622. Je-li sladkovodní akvárium certifikováno podle této normy, udrží tlak vody.
Pevně připojené plastové víko na sladkovodním akváriu slouží zejména k montáži potřebné techniky, jako je osvětlení akvária nebo i části čerpacího zařízení. Sladkovodní akvárium můžete mít i bez víka. V takovém případě si pak jen promyslete, jak nainstalujte osvětlení.
Sladkovodní akvárium můžete rovnou pořídit spolu se skříňkou pod akvárium. Skříňku vybírejte s ohledem na celkovou hmotnosti tohoto kusu nábytku a akvária. Jako orientační pravidlo platí: 1 litr vody váží 1 kg. Velké 200litrové akvárium se skříňkou o hmotnosti 35 kg bude naplněné vážit asi 235 kg. Tuto hmotnost musí udržet podlaha v místě instalace.
Když vybíráte své sladkovodní akvárium, měli byste se rovnou rozhodnout o jeho umístění ve svém bytě. Přitom se řiďte následujícími zásadami:
Krátce řečeno: V ideálním případě by nemělo nic v blízkosti ovlivňovat klima ve sladkovodním akváriu - to reguluje filtr, čerpadlo a topítko v akváriu.
Začátečníkům v akvaristice klademe na srdce: V žádném případě nedávejte do nově koupeného sladkovodního akvária rovnou vodu a rybky. Akvárium se totiž musí nejdříve vyčistit (teplá voda a měkká houba, žádné čisticí prostředky). Po vyčištění počkejte ještě asi 2 až 3 týdny, než do něj nasadíte rybičky.
V tomto období byste měli provozovat své sladkovodní akvárium bez ryb, ale již s vodou, rostlinami a dekoracemi do akvária. Tak se vytvoří biologická rovnováha, než se do něj nasadí první rybky. Když přidáte asi 1krát týdně na špičku nože krmivo pro ryby a naočkujete vodu kulturami baterií sloužícími jako startér filtru, připravíte tak ideálně své sladkovodní akvárium na první obyvatele.
Díky nenáročnému sladkovodnímu akváriu mohou i začínající akvaristé rychle a vytvořit své vlastní podvodní světy. Pokud jste vybrali správné rozměry akvária a techniku, můžete kreativně vytvářet překrásné ekosystémy.