Mořské akvárium

Filtrovat
<
Dupla Marin

Mořské akvárium - barevná korálová podívaná doma

Pro milovníky korálových útesů a jejich barevné rozmanitosti je mořské akvárium to pravé. Kreativitě se při navrhování akvárií meze nekladou. Přesto je třeba při zařizování a údržbě akvária zvážit několik detailů, které vám zajistí, že se budete moci dlouho těšit ze složité souhry rostlin, živočichů a techniky. 

To nejdůležitější nejdříve: Co je akvárium s mořskou vodou?

Mořská akvária se v porovnání se sladkovodním akváriem neplní běžnou vodovodní, ale slanou vodu, aby se v nich napodobily poměry v moři. Mořským živočichům a rostlinám totiž sladká voda neprospívá. V mořské akvarijní vodě jsou rozpuštěny ionty různých solí s průměrným obsahem soli 3,4 %. Koupíte ji buď v obchodě nebo si ji sami připravíte pomocí speciálních přísad a akvarijní mořské soli.

Jak velké by mělo být mořské akvárium?

U akvária s mořskou vodou platí: Čím větší, tím lepší. Minimální objem 250 až 300 litrů s rozměry například 100 cm x 50 cm x 50 cm je zvláště pro nezkušené akvaristy účelný. Větší množství vody totiž snese malé chyby při péči. Určité druhy ryb a akvarijní rostliny navíc vyžadují větší životní prostor, aby se ukázaly v plné kráse. Také pro milovníky drobných bezobratlých existuje řešení: Nano akvária mají obsah vody maximálně 50 litrů a i v nejmenším bytě se z nich stane optická atrakce.

Náš tip: Pro začátek je vhodné mořské akvárium komplet - set, který obsahuje nádrž, skříňku pod akvárium i potřebnou akvarijní techniku.

Jakou techniku potřebujete pro své mořské akvárium?

Kromě akvária a stabilní skříňky pod akvárium potřebujete další prvky, abyste mohli uvést vaše akvárium s mořskou vodou do provozu:

  • Akvarijní čerpadlo: Průtokové čerpadlo vytváří pohyb vody a mělo by mít 10 až 15násobný průtok, než je objem akvária (při 1 000 litrech je celkový průtok 10 000-15 000 litrů).
  • Odpěňovač akvária: Přístroj k úpravě vody, který odstraňuje z vody odpadní a usazené látky.
  • Osvětlení akvária: Rostliny a živočichové potřebují pro svou látkovou výměnu světlo: Světlo musí být intenzivnější než ve sladkovodním akváriu, aby pronikalo až do tkáně korálů. Osvětlení doporučujeme regulovat pomocí spínacích hodin.
  • Osmózní zařízení do akvária: Fyzikálním postupem se z vodovodní vody odfiltrují soli a škodlivé látky.
  • Akvarijní topení: Exotické ryby a rostliny potřebují teplou vodu, aby prospívaly. Optimální teplota mořského akvária se pohybuje mezi 24 °C a 26 °C.

Kromě technických zařízení je účelné mít doma některé testy kvality vody v akváriu: Hustoměr a testy pH patří ke standardní výbavě každého majitele mořského akvária.

Zařiďte si pestré akvárium s mořskou vodou

Pokud jste si splnili základní technické předpoklady, můžete naplnit akvárium kameny, vodou a akvarijním substrátem. Kameny a dekorativní předměty by měly mít otvory nebo póry, aby poskytly bezpečný úkryt živočichům. Jako substrát použijte 3 až 4 cm akvarijního písku. Jaký podklad přitom použijete, záleží na rybách, které chcete chovat. Například pyskouni potřebují navíc k drobnému štěrku jemný písek na rytí.

Po několika týdnech přidejte jako dekoraci do akvária 40 až 50 % živých kamenů, v nichž žijí původní mikroorganismy. Jsou-li parametry vody v pořádku, můžete asi po třech měsících nasadit první ryby živící se řasami. Pokud již nejsou ve vodě mazlavé řasy, mohou se nasadit i korály a další ryby.

Náš tip: Mějte na paměti - vaši obyvatelé akvária mají individuální nároky na své krmivo pro ryby!

Nebojte se experimentovat

I když akvárium s mořskou vodou na první pohled klade větší nároky než sladkovodní akvárium, námaha se vyplatí: Několika triky, trochou cviku a potřebným know-how vytvoříte třpytivý podmořský svět. Tak vznikne ve vašem obývacím pokoji malý ekosystém plný poutavých živočichů, které můžete celé hodiny pozorovat.