Kromě nápaditých dekorací, jako je krásný písek nebo akvarijní štěrk, je v akvaristice nepostradatelný ohřívač. Jsou k dispozici v nejrůznějších tvarech a velikostech pro každé akvárium. Teplota blízká přirozené teplotě je pro pohodu vodních obyvatel a rostlin zásadní. Jaká je však ideální teplota vody a jaké typy akvarijních topítek jsou vlastně k dispozici?
Ve sladkovodním akváriu má kromě filtračního systému a osvětlení význam také funkční systémy vytápění. V zásadě neexistuje žádné všeobecné doporučení pro správnou teplotu vody v akváriu, teplota vytápění akvária by se však měla řídit příslušnými druhy ryb a měla by být maximálně přizpůsobena jejich přirozenému životnímu prostředí. Kolísání teploty až do dvou stupňů není problém, voda však nesmí být příliš studená, aby ryby neměly přílišnou zátěž.
Náš tip: Ve společném akváriu dávejte pozor na to, abyste chovali pouze druhy ryb se stejnými nároky na teplotu.
Pokud vybíráte okrasné ryby do akvária, měli byste zohlednit jejich individuální požadavky na teplotu vody. Preferované hodnoty teploty nejoblíbenějších okrasných rybek jsou:
Stejně jako velmi nízké teploty může i nadměrně teplá voda nepříznivě ovlivnit délku života ryb. Optimálně vytopená nádrž zajistí dokonce lepší životní podmínky než přirozená voda, která je často příliš studená.
Aby se mohly vzácné exempláře vyvíjet ve vašem akváriu správně, je vyhřívání akvária nepostradatelné. Jaký ohřívač vody do akvária vám poskytne nejlepší službu?
Oblíbenou variantu topítka do akvária představuje topná tyč – označuje se také jako regulační ohřívač resp. tyčový ohřívač. Umisťuje se zevnitř a sestává ze skleněné trubky se zabudovanou topnou spirálou a regulátorem s dvojkovovým termostatem v horní části, kterým můžete nastavit požadovanou teplotu.
Pomocí přísavek můžete skleněnou trubku namontovat pohodlně na vnitřní stěnu akvária. Topné tyče pro akvária jsou k dostání v provedení od 25 do 500 wattů. Vzhledem k tomu, že u tyčového ohřívače jsou ve vodě vodivé prvky, je nezbytné dodržovat některé bezpečnostní předpisy. Při pracích s akvarijním substrátem nebo podobných činnostech uvnitř nádrže nezapomeňte vždy vypnout proud.
Existuje také takzvaný topný kabel, který se označuje také jako základní podlahové vytápění nebo také topná rohož. Topný kabel se pokládá pod dno a odsud zajišťuje požadovanou teplotu. Výkon této varianty je podstatně nižší než v případě topné tyče, proto by se topný kabel dna měl používat pouze jako dodatečné topení pro velká akvária.
Třetí variantu topení do akvária představuje termofiltr se zabudovaným topením. Způsob fungování termofiltru se podobá topné tyči, s výjimkou umístění zvenku. Kombinace filtru a ohřívače je maximálně pohodlná a vytváří pro obyvatele akvária více místa v nádrži. Cena je sice poněkud vyšší, ale jsou v ní již obsaženy pořizovací náklady filtračního systému do akvária.
Náš tip: Mnoho výrobců nabízí automatické ovládací systémy, které řídí současně topítko do akvária, osvětlení akvária a zařízení CO2 do akvária.
Ať se jedná o sladkovodní akvárium nebo akvárium s mořskou vodou, je výběr akvarijních topení s termostatem široký. Není proto úplně snadné se rozhodnout pro vhodný ohřívač do akvária. Při rozhodování byste měli zohlednit především velikost nádrže a nároky ryb a akvarijních rostlin. Pokud vezmete jejich potřeby v potaz, odmění se vám nádhernou hrou barev.